Floryda – 27 stan USA od 03 marca 1845 roku, o powierzchni 170. 312 km2, który zamieszkuje 20 984 400 mieszkańców, gęstość zaludnienia 114,43 os/km2. Floryda jest w większości położona na wielkim półwyspie pomiędzy Zatoką Meksykańską, Oceanem Atlantyckim i Cieśniną Florydzką. Graniczy ze stanami Georgia oraz Alabama na północy. Floryda leży niedaleko Karaibów, Kuby czy Wysp Bahama.

Florydę dla Europy odkrył w 1513 r. hiszpański szlachcic, żołnierz, i awanturnik – Juan Ponce de Leon. W 1565 r. Pedro Menéndez de Avilés założył tam z rozkazu króla Hiszpanii, Filipa II, miasto St. Augustine i pierwszą misję katolicką, rozpoczynając tym samym formalną kolonizację i chrystianizację Ameryki Północnej. W 1763 r. Hiszpania przekazała Florydę Brytyjczykom w zamian za odzyskanie Kuby na mocy traktatu paryskiego, po czym odzyskała ją w 1783 r. po wybuchu rewolucji amerykańskiej w koloniach brytyjskich. W 1819 r., w wyniku zakupu przez USA, Hiszpania przekazała Florydę rządowi amerykańskiemu. Floryda dzieli się na hrabstwa, z których największy to Palm Beach County. Stolicą stanu jest miasto Tallahassee a największymi miastami są Miami, Jacksonville, Tampa, Orlando.

Teren Florydy jest nizinny, płaski lub pofałdowany, występują tu liczne jeziora i bagna, głównie na południu, około 2/3 powierzchni stanu pokrywają tereny leśne. Klimat stanu jest podrównikowy i zwrotnikowy morski. Wiosną i jesienią występują huragany. Średnia roczna suma opadów dochodzi do 1500 mm. Roślinność jest śródziemnomorska, na południu zwrotnikowa. Na terenie Florydy znajdują się 3 parki narodowe: Park Narodowy Biscayne, Park Narodowy Dry Tortugas, Park Narodowy Everglades. Najdłuższą i najważniejszą rzeka stanu Floryda jest rzeka Św. Jana. Jej długość wynosi około 500 km, a powierzchnia dorzecza blisko 23 tys. km2. Jest jedną z nielicznych rzek tego kraju o kierunku przepływu południe - północ.

Ze względu na duże znaczenie dla historii Stanów Zjednoczonych w 1998 roku została przez Amerykańska Agencję Ochrony Środowiska uhonorowana tytułem jednej z 10 American Heritage Rivers (Rzeki Amerykańskiego Dziedzictwa) i objęta szczególną ochroną. Najważniejszymi miejscowościami leżącymi w pobliżu rzeki są: Sanford, Orlando, Palatka, De Land i Jacksonville. Floryda jest miejscem gdzie osiedliło się wiele gatunków zwierząt: delfiny butlonose, wieloryby-piloty, wieloryby biskajskie, manaty, aligatory, krokodyle, grzechotniki, żółwie norowe, żółwie morskie, jaguaryamerykańskie, jelenie wirginijskie, rysie rude, baribale, pancerniki, bieliki amerykańskie, karakary meksykańskie, rybołowy, pelikany, mewy, żurawie krzykliwe, żurawie kanadyjskie i wiele więcej.

Poznaj szczegóły i program wyjazdu