Bhutan – państwo w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach. Na północy, zachodzie i wschodzie graniczy z Chinami, a na południu z Indiami. Oficjalna nazwa Druk Jul oznacza Królestwo Smoka. Przepiękny kraj niezgłębionych lasów, przepastnych dolin, okrytych wiecznym śniegiem niebotycznych gór.

Bhutan jest najbardziej tajemniczym i odizolowanym państwem na świecie. Do lat 60-tych nie było tu dróg, szkół, telewizji, poczty ani nawet jednego samochodu. Dopiero od niedawna Bhutan otworzył się na przybyszy z zewnątrz, przyjmując co rok garstkę turystów.

Bhutan dzieli się na trzy równoległe strefy klimatyczne: Himalaje Wysokie (najwyższy szczyt Gangkhar Puensum 7570m), Himalaje Małe poprzecinane żyznymi dolinami rzek oraz Dwar, nizinny pas przygraniczny  z Indiami o szerokości 8-13 km.

Ponad połowa terytorium kraju leży powyżej 3000 metrów n.p.m. Sieć rzeczna jest gęsta, wszystkie rzeki  są dopływami Brahmaputry, do której wpadają już na terenie Indii. Klimat zwrotnikowy wilgotny, monsunowy a tropikalny na południu. Przeważają chłodne zimy i gorące lata w dolinach oraz ostre zimy i chłodne lata w Himalajach.

Dominującymi uprawami są ryż, ziemniaki, pszenica, kukurydza oraz jęczmień. Nieskażone środowisko naturalne, ziemia nadal uprawiana jest w tradycyjny, wolny od chemii sposób. Dużą rolę odgrywa leśnictwo, zwłaszcza eksploatacja drewna tekowego. Woda w rzekach zwana jest  białym lub przezroczystym złotem, gdyż stanowią główne źródło dochodu Bhutanu. Wytwarzana z nich energia elektryczna eksportowana jest do Indii.

Poznaj szczegóły i program wyjazdu